За покупка
Под наем
|
Доходността от наеми от ваканционни имоти у нас е между 5 и 7%
2007-02-27
Доходността от наеми при ваканционните имоти в черноморските и планинските имоти у нас варира между 5 и 7%. Това каза Харис Менелау, управляващ директор на консултантската и брокерска компания Best of Bulgaria по време на международния Прес-тур Недвижими имоти. Той каза, че доходността на пазара на имоти може да достигне и доста по-високи нива като за търговските обекти тя е между 13 и 15%.
Менелау коментира, че за миналата година от целия обем продадени имоти на пазара, включително и земя, около 30% са ваканционни. Британците са били най-активни в покупките на ваканционни имоти у нас като в момента те правят около 60% от инвестициите. Наред с тях се увеличава и броят на други чуждестранни инвеститори от Германия, Русия и Австрия.
Британците, като цяло, движат пазара на ваканционни имоти в Европа. В момента около 60 хил. британци инвестират в този сегмент, като броят им расте всяка година. До 2014 г. се очаква Великобритания да има най-голямата група пенсионери в историята си. Повечето от тях са платежоспособни и ще търсят подходящи места да вложат натрупаните средства и да прекарват ваканцията и свободното си време. Именно за това трябва да сме сигурни, че ще развием стабилен ваканционен пазар, коментира Менелау.
За британците Испания остава най-привлекателна поради близостта до Острова и значително по-развития пазар. Наред с нея Франция, Италия, Кипър и България също са сред най-предпочитаните места за инвестиция. Докато Испания и Кипър предлагат повече възможности и имат по-развит пазар на имоти в сравнение с България, до известна степен те са достигнали до фазата на пренасищане в този сектор, поради което все повече британци се насочват към страни като България, коментира той.
Според него предимствата на българския пазар включват това, че тя предлага два вида продукт на сегмента на ваканционни имоти – тези по Черноморието и тези в зимните курорти. Ниските цени, сигурността на инвеститорите заради еврочленството и комбинацията на тези фактори с бързоразвиващата се туристическа индустрия са превърнали в България в нещо като мода и реклами за инвестиция в имоти тук се срещат все по-често в Европа, каза Менелау.
През януари 2007 година най-високите цени на ваканционни имоти по Черноморието са били в Слънчев бряг, където, в зависимост от вида имот, те са варирали между 590 и 2 200 евро на кв. м. Високи са цените и в Свети Влас – между 650 и 2 032 евро, а в Св. Константин и Елена – между 590 и 1 800 евро на кв. м. Наред с тях се обособяват и нови селища и курорти и покрай тях цели нови региони, където по-рисковите инвеститори са склонни да купуват. В планинските курорти търсенето е дори още по-голямо. Там най-високите цени са 1 750 евро на кв. м. За целия сегмент средната цена е около 1 000 евро на кв. м. Менелау припомни, че цените на имотите са се увеличавали с около 20% на година през последните четири години.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Младост 3
Тристаен, 289000 EU
София, Суха Река
Двустаен, 160000 EU
София, Младост 1
Тристаен, 229900 EU
София, Надежда 4
Двустаен, 173200 EU
София, Иван Вазов
Тристаен, 370000 EU
Нови наеми
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
София, Център
Офис сграда, 8400 EU
София, Младост 1
Тристаен, 460 EU
София, Студентски град
Двустаен, 485 EU
София, Център
Магазин, 240 EU
Най-новото
Най-четено
|