

За покупка
|
Търговските и складовите площи ще се увеличат четири пъти
2006-10-27
Логистичните центрове, търговските и индустриалните площи ще се увеличат четири пъти през следващите 3 до 5 години, прогнозира Атанас Гаров, управляващ директор на българския офис на международната компания Колиърс (COLLIERS Internetional), по време на международния семинар за управлене на имотите у нас . Прогнозата на Колиърс е на базата на планирани и заявени проекти от инвеститорите, някои от които вече се реализират. В момента се търсят 50 хил. кв.м офисни площи. Предлагането на пазара е от 520 хил. кв.м при 6% незаетост. Годишно приходите, които се генерират от тях, са около 77 млн. евро при среден месечен наем от 12.4 евро/кв.м. Средната доходност от тях пада под 9%. Средната стойност на всички офиси у нас към момента възлиза на 940 млн. евро, сочат данните на Колиърс.
Ако инвестицията в построяването на обекта е първата стъпка, а управлението на сградата е втората, то 75-80% от разходите са именно във втората стъпка, каза Гаров. Неговата прогноза е, че пазарът за управление на имоти, т.нар. фасилити и пропърти мениджмънт, предстои да се развива в България. В момента няма много фирми, които да се занимават с тази специфична дейност. Причината е, че основният фокус на предприемачите през последните осем години беше да построят и продадат обекта, посочи Гаров. С насищането на пазара обаче положението се променя и все по-важно става управлението на сградите. При добро управление разходите по подръжката на собствеността на компаниите в Европа падат с 15-20%, съобщи проф. Александър Редлайн, който ръководи катедра за фасилити мениджмънт на Техническия университет във Виена. Той е направил сравнително проучване на този пазар в Австрия и България след допитване до водещи компании в промишлеността, банковия сектор, ИТ и комуникациите.
В Австрия едва 2% от фирмите не познават понятието управление на имотите, докато у нас са 18%. Две трети от австрийските компании имат отдел за управление на имоти, докато в България той съществува само при големите международни фирми, стъпили на нашия пазар. Управлението на имотите е по-скоро втора функция за българските управители на компании или мениджърския екип, докато в Европа с това се занимава отдел от специалисти. Предимствата му са, че се намаляват разходите по управлението на имотите, прозрачността им и достъпът до данните, обобщи Александър Редлайн. Въвеждането на услугата се оценява положително от компаниите в България, каза Петър Илиев от Техническия университет в София, който е автор на българската част на изследването. Разходите за поддръжка на собствеността на компаниите се нареждат на второ място след тези за персонала, посочи проф. Редлайн.
За големите възможности за прохождащия у нас пазар за управление на имотите говори и фактът, че в Германия оборотът от този вид бизнес е над 50 млрд. евро годишно, каза проф. Куниберт Ленартс от Техническия университет в Карлсруе.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София област, Долни Пасарел
Къща, 175000 EU
София област, Долни Пасарел
Къща, 98000 EU
София, Сеславци
Къща, 114000 EU
София, Княжево
Къща, 750000 EU
София, Толстой
Двустаен, 147000 EU
Нови наеми
София, Люлин 1
Склад, 7500 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Офис, 3000 EU
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
Най-новото
Най-четено
|