За покупка
Под наем
|
Ремонтират опасни сгради срещу ипотека
2006-10-03
Разходите за аварийните ремонти на паметниците на културата да се поемат от общината или държавата срещу ипотека. Това трябва да става в случай, че собствениците - частни лица не могат да си го позволят. Това предложи главният архитект на столицата Петър Диков след среща с шефа на Националния институт за паметниците на културата арх. Георги Угринов. Двамата разговаряха вчера, след като в неделя привечер падна покривът на сграда паметник на културата на ул. Отец Паисий 87 в София.
Пак срещу ипотека държавата може да поеме възстановяването, консервацията и изследването и т.н. на паметници на културата собственост на граждани. Тези възможности са записани в чл. 20 и 21 на Закона за паметниците на културата и музеите, но досега не се прилагат, без да знам защо, оплака се Диков. Ще искаме тълкуване на тези текстове, допълни главният архитект на столицата. Най-вероятно по него ще се произнесат от Министерството на културата и юристи. Когато се задействат мерките с ипотеките, можело да се говори за политика на държавата в тази област, смята главният архитект. По закон собствениците на паметниците на културата независимо дали са частни лица, община или държава, трябва да ги поддържат. Ремонтите обаче са много скъпи, защото трябва да се запази външния вид на сградите, които много често са на повече от 100 г. Собствениците нямат пари и така къщите, които са паметници на културата, се рушат. Търсенето на пари за ремонти може да става в три посоки - от държавния, общинския бюджет и чрез публично-частно партньорство, предлага арх. Петър Диков.
След срещата му с шефа на НИПК стана ясно, че в столицата и в някои други градове на страната се правят нови картотеки на паметниците на културата. Специални комисии определят дали сградите да останат с такъв статут или не. Нямаме никакво намерение да сваляме паметници на културата, защото някой така иска, или защото са оставени да се саморазрушат, допълни шефът на НИПК арх. Георги Угринов. Къщата на Яблански, например, нямало да се вади от списъка с паметниците. Тя щяла дори да е обект на специални грижи от общината и строителното министерство. Общо в страната паметниците на културата са около 40 000, като половината от тях са археологически. В столицата има около 2000 сгради - паметници на културата, като не е ясно колко от тях не се опазват и се разрушават.
Столична община и НИПК ще направят опис на сградите паметници на културата, в който ще бъде записано и кои са техните собственици, а не на пожар след инцидент да се търсят кои са. Към 25 - 27 октомври ще е ясно кои са опасните сгради в София, както и тези, в които има законни и незаконни преустройства. Има и предложение за картотека на опасните елементи - стрехи, балкони, еркери и т.н., допълни главният архитект. По думите на арх. Диков трябва драстично да се завишат глобите за собствениците на опасни и рушащи се сгради. Санкцията за неопазване на паметник на културата например е 500 лв.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Банишора
Едностаен, 53000 EU
София, Бояна
Тристаен, 220000 EU
София, Овча купел 2
Двустаен, 150000 EU
София, Манастирски Ливади
Едностаен, 140000 EU
София, Център
Многостаен, 825000 EU
Нови наеми
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
София, Център
Офис сграда, 8400 EU
София, Младост 1
Тристаен, 460 EU
София, Студентски град
Двустаен, 485 EU
София, Център
Магазин, 240 EU
Най-новото
Най-четено
|