За покупка
Под наем
|
Затвориха шест строителни обекта заради нарушения
2006-06-20
Приключи първият етап на националната кампания Осигуряване безопасността на труда и осъществяване на трудовите правоотношения при изпълнение на строителни и монтажни дейности на Главна инспекция по труда, проведена от 15 април до 15 май на територията на областите Варна, Бургас, Добрич и София, съобщиха от пресцентъра на ГИТ. Вторият етап се провежда в момента в цялата страна и ще продължи до 30 юни.
Проверени са 277 строителни обекта. За отстраняване на установените нарушения от инспекторите по труда са дадени 2 741 задължителни за изпълнение от работодателите предписания; спрени са общо 67 машини, съоръжения и обекти, вкл. 6 обекта и участъци; 18 скелета, 17 циркуляри, 8 мачтови подемници и 8 временни ел. табла. Съставени са 275 акта за търсене на административно-наказателна отговорност на работодатели, длъжностни лица и работници.
По отношение спазването на европейските изисквания за осигуряване на здраве и безопасност при извършване на строително-монтажни дейности, въведени в българското трудово законодателство, инспекторите по труда са констатирали, че координатор по безопасност и здраве е определен за 69% от проверените фирми. План за безопасност и здраве е разработен за 92% от обектите; 68% от строителните предприемачи са уведомили компетентните органи за започването на строителната дейност. В 83% от инспектираните обекти е била налице необходимата документация, свързана с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
Има известни положителни изменения при осигуряване безопасността на строителните обекти. Увеличен е броят на фирмите, които използват нови стандартни фасадни скелета, нови машини, съоръжения и модерни кофражи, нови кулокранове и мачтови подемници, които се поддържат от лицензирани фирми. Все по-често на строителните обекти се работи със съвременна строителна техника и механизация, на някои от обектите е констатирано добро обезопасяване на опасните контури на сградите.
При проверките е установено, че масово се повтарят нарушения, които са констатирани и при предишни проверки и за които многократно са давани предписания. Най-често срещаните нарушения по безопасността при изграждане на строителни обекти са:
използване на неподходящи стълби за влизане и излизане от изкопи, разполагане на материали в близост до ръба на естествените откоси, неукрепване на откосите;
използване на скелета без индивидуален проект инструкция, или схема от завода производител; скелета с липсващи парапети и бордови дъски, с подове неотговарящи на изискванията;
нарушения, свързани с падане - необезопасени контури на етажните плочи, необезопасени вертикални и хоризонтални отвори, отвори на асансьорни шахти и стълбищни клетки;
липса на ограждане и сигнализиране на опасни зони, липса на предпазни козирки, което създава опасност от удар от падащи предмет;
експлоатиране на строителни подемници, които нямат техническа документация, с необезопасени платформи;
циркуляри, без предпазители на режещия диск и на ремъчната предавка на двигателя;
нарушения, свързани с електробезопасността
използване на незаземени временни ел. табла, незаключени или с липсващи врати ел. табла, нестандартни удължители, нарушена изолация на ел. съоръжения, неповдигнати на височина ел. кабели, неизправни ръчни ел. инструменти, обекти на които не са извършени измервания, доказващи ефективността на защитните мероприятия срещу поражение от ел. ток.
Масово нарушение, което се допуска все още е неносенето на каски на строителните обекти. При проверките в област Добрич са съставени 23 акта на строителни работници, на които са предоставени лични предпазни средства, но не са ги носели в момента на проверката.
По отношение законността на трудовите правоотношения - в 26% от проверените фирми са установени пропуски при оформяне съдържанието на трудовите договори. В 12% от проверените предприятия работодателят не е направил разпределение на работното време за наетите работници с писмен акт. В 10% от обектите на работниците не са връчени копия от трудовите договори и уведомленията за тяхната регистрация. В 8% от инспектираните фирми е установено наемане на работници без сключени писмени трудови договори.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Илинден
Двустаен, 119900 EU
София, Мед. Академия
Четиристаен, 332000 EU
София, Младост 3
Тристаен, 289000 EU
София, Суха Река
Двустаен, 160000 EU
София, Младост 1
Тристаен, 229900 EU
Нови наеми
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
София, Център
Офис сграда, 8400 EU
София, Младост 1
Тристаен, 460 EU
София, Студентски град
Двустаен, 485 EU
София, Център
Магазин, 240 EU
Най-новото
Най-четено
|