

За покупка
|
Обсъждат изграждането на 30-етажни небостъргачи в Пловдив
2006-05-30
Построяването на няколко небостъргача в района на квартал Гладно поле могат да променят не само визията на Пловдив, но и да станат негов бъдещ административен и бизнес център. Изграждането на новото сити е част от проекта за обособяването на вторични градски центрове, които са заложени в Общия устройствен план за развитието на града в периода до 2025 г. Неговото широко обществено обсъждане започна вчера с участието на експерти, представители на професионални и граждански организации и при интерес от страна на пловдивчани.
Една от стратегическите цели, които се поставят в плана, е за разрушаване на моноконцентричния градоустройствен модел, обясни главната архитектка Емилия Божкова. Той поставя главната улица като единствен градски център, около който се създават концентрични кръгове на застрояване. Логично за развитието на Пловдив е да се оформят поне още три вторични центъра - в районите Южен и Северен, както и в кв. Гладно поле.
Незастроеният терен между ул. Ген. Радко Димитриев и бул. Санкт Петербург е най-подходящ да поеме функциите на административен и бизнес център на града. Там могат да бъдат издигнати сгради до 30 етажа. Тази височина е пределна заради сеизмична активност в пловдивското поле. Новото сити би освободило централното градско ядро от административни функции и ще позволи запазването на уникалните сгради и атмосфера тук.
Пловдив е задушен в крайно тесни землищни граници, подчертаха в представянето на комплексния анализ специалистите от Ситиплан ООД, които спечелиха конкурса за разработването на Общия устройствен план. Градът на тепетата е три пъти по-гъсто населен от София. Според ръководителя на екипа арх. Славей Гълъбов, най-добър и логичен вариант за Пловдив е да се развива като дисперсен град, като обедини в единна урбанистична система селищата-сателити от общините Марица, Родопи и Куклен. В момента Пловдив е затворен върху 102 кв. км, а с новите зони би се разпрострял върху почти 230 кв. км. Част от тези села и в момента имат функциите на квартали на града, мотивира идеята арх. Гълъбов.
Поне нови 2-3 моста, освен сегашните 6 над река Марица е нужно да се построят до 2025 г. заради увеличаващият се трафик. Транспортната схема на града се развива по програма, приета през 1972 г., но и от нея не всичко е реализирано. Новият Общ устройствен план ще бъде приет през пролетта на 2007 г., след което ще започне разработването на подробните планове.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Дървеница
Двустаен, 217000 EU
София, Център
Двустаен, 330000 EU
област Кюстендил, Рила
Къща, 59000 EU
София, Гевгелийски
Двустаен, 185000 EU
София, Гевгелийски
Двустаен, 189000 EU
Нови наеми
София, Люлин 1
Склад, 7500 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Офис, 3000 EU
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
Най-новото
Най-четено
|