

За покупка
|
Кредитите и депозитите на българските домакинства растат паралелно
2006-04-13
Кредитите на домакинствата през миналата година са се увеличили със същия обем, с който са нараснали и депозитите на българите – с 2 млрд. и 700 млн. лева. Това показва последният доклад на Индъстри уоч груп за икономиката на България. Според Лъчезар Богданов, който е част от мозъчния тръст на анализаторската група, този факт опровергава широко разпространеното мнение, че кредитната експанзия от последните години е проява на неразумна политика от страна на банките и може да създаде макроикономически проблеми.
Както във всяка една икономика и във всяко едно общество, хората, които спестяват, са с различен профил от тези, които взимат кредити - казва Лъчезар Богданов. - При всички случаи обаче значими депозити има у доста тесен кръг от населението и това е нормално - няма как всички едновременно и с равни темпове да забогатяват. Голям брой от българите, които имат депозити, държат доста ниски суми по сметките си - между 500 и 1000 лева /250-500 евро/. И съвсем разбираемо е хората с по-високи доходи да са онези, които влагат по-големите средства като спестявания. През последните две-три години се появи и друга важна група спестители.
Това са българите, които са продали собственост, особено във връзка със значителния бум на строителството както в градовете, така и по нашите курорти. Тези хора, продавайки на добри цени недвижим имот, най-вече земя, в много кратък период от време са получили значителен финансов ресурс, който най-често превръщат в банков депозит. И това е една от най-ясно изразените групи хора със значителни спестявания в банковата система. Разбира се, в България има и депозити със значими суми, дори над 100 000 лева /50 хил. евро/. Трябва обаче да се има предвид, че икономически активните и предприемчиви българи, които разполагат със значим финансов ресурс, рядко оставят този ресурс просто да стои в банките. Така че не е задължително онези, които са с най-големи депозити под формата на спестовни или други влогове в банките, да са и хората, които управляват реално най-голям капиталов ресурс.
Това, което виждаме напоследък, е една много рязка промяна в лихвите по ипотечните кредити в посока надолу - обяснява Лъчезар Богданов. - Банките очевидно успяват да намерят дългосрочен ресурс на ниска цена, не само в България, а и на международния финансов пазар и са склонни наистина да работят с малка лихва по кредитите, само и само да успеят да привлекат клиенти в България и да получат една дългосрочна перспектива за пазарен дял на българския пазар. А колкото до лихвите по депозитите, там конкуренцията също действа в посока на по-високи лихви, но не със същия размах.
В средносрочен план, освен една много тясна група хора, които забогатяват динамично, по-голямата част от българите ще имат все още минимално значение за банковата система като спестители - прогнозира Лъчезар Богданов от Индъстри уоч и обяснява това с високите текущи разходи на по-голямата част от българските домакинства.
Обратно в новини
|
|
Нови продажби
София, Център
Двустаен, 330000 EU
област Кюстендил, Рила
Къща, 59000 EU
София, Гевгелийски
Двустаен, 185000 EU
София, Гевгелийски
Двустаен, 189000 EU
София, Гевгелийски
Двустаен, 181000 EU
Нови наеми
София, Люлин 1
Склад, 7500 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Четиристаен, 700 EU
София, Център
Офис, 3000 EU
София, Надежда 1
Едностаен, 400 EU
Най-новото
Най-четено
|